Σύμφωνα με την από Γ3β/Γ.Π.55526/ 11.11.2021 έγκριση σκοπιμότητας του Υπουργείου Υγείας, η ΠΕΨΑΕΕ ανήκει στους 8 φορείς ψυχικής υγείας στους οποίους ανατέθηκε η σύσταση και λειτουργία κινητών και σταθερών κλιμακίων με σκοπό την παροχή ψυχοκοινωνικής υποστήριξης στο γενικό πληθυσμό στις πυρόπληκτες περιοχές της Βόρειας Εύβοιας.
Η διάρκεια του 4μελούς κινητού κλιμακίου θα είναι για 5 μήνες και θα αποτελείται από 1 ψυχολόγο, 1 κοινωνικό λειτουργό, 1 διοικητικό και 1 ψυχίατρο. Η περιοχή παρέμβασης της ΠΕΨΑΕΕ στη Β. Εύβοια θα είναι: Λίμνη, Μουρτιάς, Δάφνη, Ρετσινόλακκος, Καλαμούδι, Δάμια, Παλαιοχώρι, Δρυμώνας, Χρόνια. Η δράση συντονίζεται από την Ομοσπονδία Φορέων Ψυχοκοινωνικής Αποκατάστασης και Ψυχικής Υγείας «ΑΡΓΩ».
![](/portals/0/%CE%9A%CE%9B%CE%99%CE%9C%CE%91%CE%9A%CE%99%CE%9F%20%CE%92%CE%9F%CE%A1%CE%95%CE%99%CE%91%CE%A3%20%CE%95%CE%A5%CE%92%CE%9F%CE%99%CE%91%CE%A3/%CE%91%CE%9D%CE%91%CE%9A%CE%9F%CE%99%CE%9D%CE%A9%CE%A3%CE%97%20%CE%9A%CE%9B%CE%99%CE%9C%CE%91%CE%9A%CE%99%CE%9F%CE%A5%20%CE%A0%CE%95%CE%A8%CE%91%CE%95%CE%95-page-001.jpg)
Ανακοίνωση
Φυλλάδιο